290 спартанців

 Процес «розлучення» української влади з газетами і телебаченням на вимогу Євросоюзу нагадує сюжет старої кінострічки «Біле сонце пустелі»: в «басмача» Абдулли силоміць забрали гарем, а він намагався будь-якою ціною зберегти свій контроль над наложницями. У результаті трагікомедії найкрасивіша Гюльчатай і романтичний Петруха загинули, пропав із білого світу й кровожерливий Абдулла, червоноармієць Сухов повернувся до своєї благовірної, а «вільні жінки Сходу» розбрелися по нових «сім’ях» як покритки…

«Нещасливого» 13-го червня в Києві в конференц-залі розкішного «Президент-готелю» відбулася обнадійлива міжнародна конференція під доступною назвою «Реформування державних та комунальних друкованих ЗМІ: перші підсумки реформи». Оскільки проект відбувається в контексті масштабного та багаторічного плану «Свобода медіа в Україні», то він викликав гігантський інтерес у представників місцевих медіа: з усіх усюд України в столицю прибуло понад 200 часників.
Не прийшла на подію, яка організовувалася і проводилася за Рамковою угодою співробітництва для Вірменії, Азербайджану, Грузії, Республіки Молдова, України і Білорусі Євросоюзу і ОБСЄ, голова комітету Верховної ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар. Пояснення – готується до виїзного засідання на Донбасі, яке заплановане на наступний день. Відповідь: з власної ініціативи з підконтрольних Україні районів Донецької і Луганської областей приїхали головні редактори 3 районних газет, які розповіли про жахливу інформаційну руїну в прифронтових територіях, а одна з них – Олена Золотарьова з багатостраждальної Станиці Луганської – прямо сказала: якщо українська влада негайно не займеться інформаційною безпекою, то «біда сепаратизму дуже скоро прийде з Донбасу і в Дніпро чи Івано-Франківськ». Ні Вікторія Сюмар, ні хтось інший із нардепів її комітету, цього, на жаль, не почули.
Проігнорували важливе засідання і в Міністерстві юстиції України. Спочатку мав ощасливити всіх присутністю особисто Павло Петренко. Потім переклав місію на плечі заступника Павла Мороза. А в результаті крісло в президії виявилося порожнім. Визначальна характеристика для надважливого державного органу, який повинен всіляко сприяти роздержавленню українських медіа…
З усіх можливих державних інституцій, прямо причетних до процесу роздержавлення (Адміністрація Президента, Генеральна прокуратура, Міністерство внутрішніх справ, Державна фіскальна служба і т. д.), у залі був лише голова Державного комітету з питань телебачення і радіомовлення України Олег Наливайко, який ще, як голова НСЖУ, активно лобіював процес створення вільних демократичних медіа, а тепер змушений вести цей недосконалий корабель між Сціллою і Харбідою неузгоджень у законодавстві та протидією місцевих «князьків» від влади…
Якісь важливі причини не пустили в «Президент-готель» і голову Офісу Ради Європи в Україні Мортена Енберга. Зате якийсь час попрацювала з українськими журналістами керівник сектору громадянського суспільства та ЗМІ Представництва Європейського Союзу в Україні Коломб де Мерсей, а також експерт Ради Європи Шейн Абасов, який спеціально прибув із бельгійського Брюсселю.
Отже, статистика включених у пілотний проект роздержавлення та тих редакцій, які з боями його завершили, сумна: лише 57 друкованих ЗМІ змогли отримати на руки всі документи на розкріпачення, а в 10 разів більше ще ходять кабінетами влади і судовими залами…
У той же час Олег Наливайко сподівається, що все зміниться на краще після ухвалення змін та доповнень до закону про роздержавлення. Якщо нардепи за нього проголосують (коли саме, взагалі невідомо), то місцева влада буде «простимульована» роздержавлюватися в місячний термін, майно редакцій буде закріплене за журналістами, а головних редакторів звільняти з посад ніхто не матиме права. Олег Ігорович також вважає головним впливати на місцеву владу, щоб у бюджетах наступного року вона заклала кошти на договори про висвітлення її діяльності, що допоможе фінансово оздоровити «нові медіа».
«Зараз ми реформовуємося поодинці… Поодинці ходимо в суди, в кабінети начальників… А має бути сформована потужна корпоративна сила журналістів!», – сказав, мабуть, не як чиновник, а як журналіст.
Але навіть не цей провальний підсумок реформи, яка триває з 1 січня 2016 р., можна вважати головним.
Шейн Абасов нагадав, що саме роздержавлення місцевих газет і телебачення було однією з вимог європейської спільноти для безвізового режиму та Асоціації з ЄС.
«Реформа медіа – це дуже важливий компонент усіх реформ в Україні! Але важкі економічні умови вкрай ускладнюють процес виживання місцевих редакцій», – наголосив.
Про «базис» функціонування медіа сказала і Коломб де Мерсей:
«Ухвалене для роздержавлення законодавство дуже болісне для журналістів. Влада за півтора роки так і не дотрималася фінансових обіцянок. А без грошей на розвиток газет ніякого реформування не буде! Тому давайте разом думати, як вирішити цю проблему разом. На підтримку Ради і Євросоюзу в цьому процесі українські журналісти можуть повністю розраховувати. Бо якщо в Україні не буде плюралізму думок, вільних ЗМІ, то демократії тут не буде ніколи!».
Уже поспішаючи на інший захід, Коломб де Мерсей автору статті сказала, що існує проект фінансової підтримки «нових медіа в Україні», на який у цьому році надійшло приблизно 300 заявок. А реально профінансувати вони можуть лише 10… Тобто, з 300 спартанців, які воюють за свободу, щити і мечі дадуть лише десятьом. А 290 воюватимуть голіруч…
«Ніхто з чиновників ні в Києві, ні на місцях так просто добровільно відмовлятися від контролю над ЗМІ не збирається! Тому вони в різний спосіб, у тому числі й фінансовими прийомами, намагаються зберегти звичний статус-кво, – визнав голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Роздержавлення зараз – це, по суті, відстоювання права журналістів на свою професію!».
А що українська місцева періодика вступає в катастрофічний час, свідчать дані, наведені головою УАМБ Олексієм Погорєловим. Торік доходи від реклами на телебаченні в валюті впали удвічі, в друкованих ЗМІ – у 6 разів, а от на Інтернет-ресурсах зросли в 1,2 раза.
От і виникає тоді питання до законотворців: а навіщо вони неодмінною умовою для роздержавлених медіа поставили вимогу й надалі друкувати паперову газету, тоді як увесь світ втікає в електронні ЗМІ. Вже навіть така шанована і впливова газета як «Нью-Йорк таймс». І та заявила, що скоро повністю перейде в мережу Інтернет…
Щодо досвіду роздержавлення, то він в усіх різний. Десь влада повністю пішла назустріч керівникам редакцій, і вони аж надмірно скористалися правом «першої шлюбної ночі» (наприклад, редактор райгазети Ігор Леус зізнався, що в процесі роздержавлення трудовий колектив «добровільно відмовився, щоб не розпорошувати сили» від своєї частки, і тепер єдиним власником 3 машин, 2 будинків і всього іншого добра є один-єдиний він, коханий), а десь люди змушені мордуватися з безкінечними перевірками та поновлюватися на роботі в судах (як, наприклад, багатостраждальна Марія Хітько з ківерцівської райгазети «Вільним шляхом».
Крім цього, досвідом реформування поділилися експерт Ради Європи Анджей Краєвські (Польща) та Дейвідас Рідікас (Литва).
У роботі конференції взяв участь та виступив головний редактор «Волинської газети», голова правління «Форуму українських журналістів», заступник голови облорганізації НСЖУ Володимир Данилюк.
І доки всі надіються на нового месію в вигляді змін та доповнень до чинного законодавства або на те, що прозріють сліпі до світла свободи слова чинуші, висновок із міжнародної конференції напрошується за аналогією з фільмом «Біле сонце пустелі». Українська влада не хотіла втрачати впливу над регіональними та центральними державними та комунальними ЗМІ, тому лише на вимогу ЄС ухвалила такий недолугий закон, який, за словами секретаря НСЖУ Костянтина Григоренка, і став причиною багатьох проблем. Вона – як «басмач» Абдулла, який ніяк не хоче відпустити на волю свій гарем, який поодинці  купував, одягав, годував і використовував для задоволення своїх утіх. І він до останнього подиху воюватиме за минуле.
Червоноармієць Сухов, якому «всучили» охорону чужих жінок, хоча й робить це доволі успішно, але насправді мріє про свою перевірену і жадану «Єлізавєту Матвєєвну». Сухов – це наші доморощені товстосуми при владі, які на словах говорять про свободу слова, а наділі вже давно створили повністю підконтрольні собі т. зв. «засоби» маніпуляції людською свідомістю.
«Звільнені жінки Сходу» – це фактично редакції «реформовуваних» ЗМІ. Кіно закінчилося, і всім їм запропонували шукати щастя в чужих домівках. А от чи добредуть вони через пустелю до омріяного оазису життя, нікого не цікавить. Помруть – знайдуть інших. Молодших, здоровіших і красивіших…
І в цій трагікомедії найбільше шкода ліричних Гюльчатай і Петруху. Одна знала, що не можна показувати обличчя правди чужим людям, але через палкі почуття таки осмілилася підвестися з колін рабства. Другий – повірив у щирість намірів до змін, але натомість отримав багнета в спину…
А режисер – Євросоюз і Європейська Рада – запустивши в прокат першу серію «Білого сонця пустелі», мав бо після титрів «Кінець» терміново розпочати створення хоча б другої, де в долі місцевих газет і телебачення напишуть фразу «Далі буде»… В усякому випадку, дещо корисного для цього зроблено: всі учасники конференції отримали чудово виготовлений набір проектів документів та методичних порад, як у мирний спосіб перемагати ворогів роздержавлення. Каталог надрукували за кошти організаторів заходу, а один із примірників «Юридичних аспектів реформування державних і комунальних ЗМІ» Володимир Данилюк привіз для волинських журналістів.
Світлана КОМА.
На фото автора: в президії міжнародної конференції –  Шейн Абасов, Коломб де Мерсей і Олег Наливайко; серед учасників – експерти Анджей Краєвські, Дейвідас Рідікас та Олексій Погорєлов; оргкомітет під час реєстрації.

Залишити відповідь