Сильні громади – сильна держава

Однією з найобговорюваніших та найбільш ефективних реформ називають реформу децентралізації. За даними Національної ради реформ, станом за 9 місяців, виконано 78% запланованого у графіку на 2015 рік. На жаль, громадяни не відчувають результатів і загалом спостерігається нерозуміння українцями ходу реформ.

Голова київського офісу Фонду міжнародної солідарності Маркіян Желяк в інтерв’ю для «Громадського телебачення» наголосив: «Реформа зроблена тоді, коли люди на місцях відчувають її результати». За словами експерта, показники Національної ради реформ будуються на етапах підготовки до ухвалення законодавства і не включають у себе практичне втілення законів у життя. Щоб держава розвивалася – необхідні сильні громади. Влада повинна базуватися на місцях, ближче до людей. Суть децентралізації в тому, щоб створити сильні громади з гарантовано великим бюджетом. «Більшість податків залишається на місцях, і за ці гроші місцева влада, місцева рада, мери надають послуги своїм мешканцям».

Децентралізація – це перш за все антикорупційна реформа. «Якщо є мільярд в Києві і хтось його краде, то він має ресурс, щоб домовитися з правоохоронними органами, судами, політиками. Якщо цей мільярд поділений на дві тисячі громад і люди дивляться на руки мерові і депутатам, то вкрасти там набагато важче».

В Україні спостерігається сильне розпорошення громад. Наприклад, у Польщі є близько 2 500 громад, тоді як в Україні – 12 000. У сусідній країні директора школи назначає мер, а міністерство визначає лише стандарти освіти. І хоча розпочався процес об’єднання громад, він іде повільно і з перешкодами. Це зумовлено не згуртованістю української влади та відсутністю лідера, здатного пожертвувати політичною кар’єрою заради держави.

Зміни повинні насамперед починатися з кожного. Треба вчитися демократії, самоврядуванню. І життя виступає найкращим вчителем.

І насамкінець порада від фахівця для ефективного функціонування громад: «Громадяни повинні пам’ятати, що уряд не має власних грошей. Це є гроші громадян, які мають бути направлені на задоволення потреб самих громадян. А найкраще з цим справиться місцева влада».

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*