Українські журналісти набули німецького досвіду в побудові громадських медіа

19-26 жовтня в рамках німецько-українського проекту «Громадські медіа для політичного та міжкультурного діалогу» делегація українських журналістів відвідала ФРН. У складі делегації ¬– члени ГО «Форум українських журналістів» начолі з головним редактором «Волинської газети» Володимиром Данилюком, представники Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка та журналісти з усіх куточків України. Цей візит став можливим в результаті плідної співпраці з Асоціацією недержавних ЗМІ «Youth4Media Network» та центру «Burgerhaus Bennohaus» (м. Мюнстер, Північний Рейн-Вестфалія) в особі доктора Йоахіма Мусхольта та громадського телебачення «OK-TV Ludwigshafen» (м. Людвігсхафен, Рейнланд-Пфальц) в особі доктора Вольфганга Реcсмана. Варто зазначити, що організація проекту відбувалася за сприяння МЗС Німеччини та організаційної підтримки німецької сторони.
Основним завданням тренінгу було перейняти кращий досвід роботи німецьких ЗМІ, навчити та підготувати майбутніх фахівців-тренерів задля подальшого розвитку проекту в Україні як нового формату взаємодії для реалізації міжкультурного та політичного діалогу. Впродовж тижня учасники проекту не лише переймали досвід роботи європейських колег, провели низку семінарів з різних аспектів журналістської справи, але й мали насичену програму зустрічей та візитів, які допомогли краще відкрити для себе становлення незалежної журналістики та свободи слова в Європі. Кожен з учасників особисто підготував власний медіа продукт з використанням нових технологій та підходів.
Вже наступного по приїзду дня делегація відвідала приватну радіостанцію RPR-1, де ближче познайомилася зі стандартами німецької журналістики та особливостями медійної сфери в Німеччині. Заснована в 1985 році, це є одна з перших приватних радіостанцій в Німеччині. Інформацію збирала Ганна Ренська, аспірантка Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Особливо цікавилися українці тим, як в німецьких ЗМІ діє цензура, на що вона зорієнтована, а також тим, чи існує в Німеччині поняття «джинси» – проплачених, «однобоких», незбалансованих матеріалів. Як відомо, українські медіа страждають від цієї хвороби. А от німецький ЗМІ, впійманий на подібному, як виявилось, негайно позбавляється ліцензії. І прецеденти дійсно були.
Вранці в середу журналісти занурились у філософію Ернста Блоха в Ernst Bloch Zentrum – культурно-дослідницькому комплексі імені видатного німецького мислителя. Тут камеру перебрав до своїх рук студент магістратури Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка Денис Кривопалий. Окрім мультимедійної інформаційної системи, якою може скористатися кожен відвідувач, та потужного архіву, Ernst Bloch Zentrum може також пишатися проектами, що проводить сумісно з громадським телеканалом «OK-TV Ludwigshafen»: зустрічами з політиками, економістами, культурологами, науковцями, громадськими діячами, видатними постатями сучасності. Як зазначив організатор проекту доктор Вольфганг Рессманн, для нього «цей центр є прикладом реалізації демократії і свободи слова в цьому місті, в цьому регіоні та в Німеччині загалом».
Після обіду українці познайомилися з фотохудожником та режисером Луїджі Тоскано, автором фотоінсталяції «Неможливо забути» («Gegen das Vergessen»), присвяченої жертвам Голокосту. Задля реалізації проекту він побував у багатьох країнах, в тому числі й Україні, розшукуючи цих людей. Луїджі поділився ідеєю та історією втілення ініціативи про створення великих фотоінсталяцій-портретів колишніх в’язнів в значних місцях свого рідного міста Мангейм. Таким місцем стала будівля старої пожежної станції, де, власне, і пройшла зустріч. ЇЇ фільмувала Анастасія Руссу, студентка Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Наприкінці фотограф презентував українській делегації фотокниги проекту, а також обмовився про майбутні плани приїхати з цим проектом до України.
Четвер розпочався візитом до «колиски німецької демократії» – Хамбахського замку (Hambacher Schloss) де в 1832 році відбулося так зване «Хамбахське свято» – масова демонстрація за участі понад 30000 людей усіх верств з Німеччини, Франції та Польщі, які виступили з вимогами свободи друку, зборів та слова, за зміцнення громадянських прав та національної єдності. Тому Хамбахське свято вважається часом народженням німецької демократії. Саме тоді вперше замайорів чорно-червоно-жовтий прапор, ніби передбачаючи німецьке єднання. Експозиція замку, яку оглянули журналісти, детально передає настрої тих подій, а прапори, документи та друкарських станок нагадали про зародження демократичного руху в Німеччині. За роки свого існування замок зазнав сильних змін. Тим не менш, демократія в Німеччині таки була збудована, хоча й зазнавала сильних утисків з боку панівної верхівки. В наших реаліях питання побудови демократичного суспільства та демократичної журналістики зокрема є надзвичайно актуальними для України. Тому певною мірою символічним стало те, що зйомки тут вела людина, родом з окупованого сьогодні Донбасу, – Альона Мержевська з м. Волноваха, редактор газети «Наше слово».
Останнім до рук камеру взяв викладач Інституту журналістики Євген Цимбаленко, якому випала нагода збирати інформацію про місто Шпайєр, відоме своїм грандіозним католицьким собором Speyerer Dom, де поховані десять німецьких королів і зберігаються давньоримські саркофаги, та вражаючим технологічним музеєм авіації, космосу та машинобудування.
Ранок п’ятниці українська делегація провела на прес-конференції, де разом з медіа експертом доктором Вольфгангом Рессманном, тренером Софією Самойловою та керівником групи, викладачем Інституту журналістики Віталієм Корнєєвим розповіли німецьким колегам з місцевих видань про методи й засоби реалізації проекту «Громадські медіа для політичного та міжкультурного діалогу», обговорили сучасний стан української журналістики та перспективи її розвитку, зокрема, з використанням набутих в Німеччині нових знань і вмінь. Доктор Ресман детально розповів своїм німецьким колегам про проект та його подальшу долю. Заступник директора Інституту журналістики доцент Віталій Корнєєв наголосив на вкрай важливому значенні таких навчальних програм для українських фахівців, позаяк це не лише нагода покращити професійну кваліфікацію, бути в курсі актуальних змін в світовій журналістиці, але й отримати високоякісний досвід через стажування закордоном.
Наступний день розпочався з підготовки телестудії до запису програми. Учасники проекту встановлювали камери, налаштовували світло й звук, виставляли картинку. Було записано програму, де Вольфганг Рессманн та Віталій Корнєєв розглянули попередні результати семінару, обговорили можливості для подальшої співпраці та методи їх реалізації. Програму було повністю організовано учасниками семінару: Денис Кривопалий, Альона Мержевська та Євген Цимбаленко працювали з камерами, Анастасія Руссу виконувала обов’язки режисера звуку, а Ганна Ренська зайняла місце режисера ефіру.
Увесь «вільний» час було присвячено нарізці й монтажу, і вже в неділю кожен з учасників презентував готовий відеоматеріал.
Про успішне проходження тренінгу кожного учасника нагородили іменним сертифікатом про здобуття навичок відеооператора, фоторепортера, відеорежисера та присвоїли кваліфікацію медіатренера. Організатори відзначили високу професійність команди та її готовність навчати українських колег відповідно до західних стандартів журналістики.
Частина української делегації в рамках проекту перебувала у місті Мюнстер, де мала на меті перейняти та відпрацювати досвід підготовки медіатренерів у своїх німецьких колег. Просторе приміщення громадського закладу “Bennohaus” було спроектоване доктором Іоахімом Місхольтом з урахуванням потреб та особливостей сучасного медіацентру, оснащене найсучаснішим технічним обладнанням та пристосоване до найрізноманітніших потреб медіасфери. Саме тут студенти, науковці та журналісти з України мали змогу поглибити та розширити свій практичний досвід, водночас відпрацьовуючи навички медіатренерів.
Протягом першого дня учасники ознайомилися з особливостями роботи медіатренера з інтернаціональними та інтеркультурними групами, методиками встановлення доброзичливої робочої атмосфери, відпрацюванню можливих кризових ситуацій під час семінарів, розглянули різні аспекти процесу тренування та компетенції тренера – персональні, соціальні, професійні, методичні, педагогічні – та порівняли їх у межах освітніх досвідів України та Німеччини. Окремої уваги тренери проекту Макс Хафеманн та Дарія Яроновська надали різним моделям освітнього процесу – авторитарній, демократичній, невтручання та підтримки, які учасники семінару мали змогу відпрацювати в умовах максимально наближених до реального життя.
Другий та третій день занять були присвячені використанню відео, фото та аудіо у медіатренінгах як особливих методів подачі та відпрацювання матеріалу. Тренери запропонували цікаві ігрові форми завдань, продемонстрували нестандартні рішення із залучення фото, відео та аудіо матеріалів до освітнього процесу – від творчих завдань до використання технічних можливостей для пояснення нового фактичного матеріалу.
Ідеєю мюнстерської сесії був обмін досвідом та безпосереднє відпрацювання нових навичок, саме тому важливим етапом стали повноцінні тренінги, які проводили самі учасники із використанням набутого досвіду. Першими свій семінар на тему “Сучасна журналістика: ознаки, правила, принципи” проводили Наталка Касянова – студентка Одеського національного університету – та Тетяна Літвінова – журналістка Еспрессо TV. Незважаючи на юний вік, дівчатам вдалося не тільки знайти цікаві форми подачі інформації, достатньо чітко втілити настанови тренерів щодо структури семінару, але й вміло спровокувати й достатньо коректно модерувати дискусію навколо жанрів сучасної журналістики.
Наступний тренінг з радіожурналістики був тим паче цікавим, адже проводив його доцент Львівського національного університету імені Івана Франка та водночас журналіст радіо “Галичина fm” Юрій Залізняк, відтак досвід практика, перемежований із класичною викладацькою манерою, Юрій зумів поєднати із новонабутими якостями медіатренера. Наставники також відзначили академічність викладу матеріалу та інформаційну насиченість тренінга.
Ольга Сухомлин, викладач Київського національного університету імені Тараса Шевченка, проводила семінар разом із Юрієм Яковюком, журналістом “Волинської газети”. Завдяки поєднанню викладацьких методик із досвідом щоденної роботи в редакції, вдалося запропонувати цікавий кут подачі інформації про генерований користувачами соціальних медіа контент і його значення у сучасній журналістській роботі. Семінар вирізнявся креативним підходом та інтерактивністю, що позитивно відзначили наставники.
Символічність проведення таких тренінгів у Мюнстері підкреслив співорганізатор проекту, головний редактор громадсько-політичного тижневика “Волинська газета” Володимир Данилюк, адже Мюнстер називають письмовим столом Вестфалії через велику кількість освітніх та культурних закладів, і медіатренерам із досвідом чи новачкам у цій справі – комфортно тут займатися, ділитися напрацюваннями, шукати нові форми діалогу й порозуміння. Голова української делегації висловив сподівання, що набуті навички стануть в нагоді вже в листопаді під час третьої – заключної – сесії у Києві, коли тренери передаватимуть свій досвід новим студентам.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*