Шлях до досконалості

Журналістами не народжуються. 
Журналістами стають. 
Журналістами живуть і творять. 
Журналістами відходять у Вічність, щоб навіть у мороці небуття свіча майстерності та пам’яті слугувала дороговказом для все нових і нових поколінь працівників мас-медіа.

Розуміння, що сучасна журналістика ні на мить не зупиняється у своєму розвитку, що в процесі еволюційних (а часом – і революційних змін) потрібно дбати не тільки про технічне переоснащення редакцій газет, журналів, радіо, телебачення чи інтернет-видань, а й про підвищення професійного рівня їхніх творчих працівників не тільки з допомогою теоретичних, а – насамперед! – практичних знань, вже давно спонукало до пошуку нових форм і методів роботи.

Саме тому в 2009 р. й виникла ідея створити Громадську організацію «Форум українських журналістів» у Волинській області – позаурядову і неполітичну структуру, яка б спробувала зайняти свою нішу серед інших поважних журналістських об’єднань нашої незалежної держави: насамперед, Національної спілки журналістів України та Незалежної Медіа-профспілки. Чи не найголовніша мета – допомогти знайти взаєморозуміння та підтримку не тільки журналістів, які працюють в різноманітних засобах масової комунікації нашої області чи України, а й їхніх закордонних колег. Насамперед, польських та білоруських, що працюють по той бік нашого західного та північного кордону – у Люблінському воєводстві Республіки Польща та Брестській області Республіки Білорусь.

Так склалося, що медіа сусідніх регіонів України, Білорусі та Польщі функціонують у територіальній близькості, але суспільно-політичні реалії загалом для всіх спільні, проте в кожному конкретному випадку – відмінні. І вони залежать не тільки від особливостей державотворчого процесу, й від свідомості споживачів інформаційного продукту – читачів, глядачів і слухачів.

Тут, мабуть, доречно загадати тезу, яку висловив один із основоположників української журналістики періоду Незалежності, декан факультету журналістики Київського державного університету ім. Тараса Шевченка, публіцист Анатолій Москаленко:

«Журналістика залежить від часу… Якщо відсутня правова свідомість, то це призводить до цинізму свободи, до того самого розриву між свободою і демократією… Викривлений стиль, скороспілість матеріалів, висновків, що не спираються на глибокі соціологічні дослідження. І як наслідок — інформаційні війни, ігнорування не лише законів і моралі, але й фактів».

Тому взаємне збагачення позитивним досвідом та спільний пошук вирішення взаємних проблем – також чи не одне з найголовніших завдань, яке було реалізоване в рамках програми «Школа сучасної журналістики», яку втілює Громадська організація «Форум українських журналістів» у Волинській області за погодженням із Волинською обласною державною адміністрацією та на підставі відповідного рішення  сесії Волинської обласної ради.

19-21 квітня 2012 р. у рамках I туру група працівників ЗМК області відвідала Люблінське воєводство Республіки Польща. У програмі перебування було передбачено ознайомлення з роботою газети «Кур’єр Люблінський», інтернет-телебачення, люблінських відділень Польського радіо і Польського телебачення. Відбулися також зустрічі з керівництвом Люблінського воєводства та міста. Учасники української делегації також побували в м. Хелм Люблінського воєводства, де вшанували пам’ять першого Президента України Михайла Грушевського біля будинку, де він народився, а також – Прем’єр-міністра УНР Пилипа Пилипчука, похованого на православному кладовищі на «Холмській гірці». У м. Люблін покладено вінки-квіти до могил вояків армії УНР, у с. Сагринь Грубешівського повіту Люблінського воєводства – до пам’ятника на честь загиблих тут українців у березні 1944 р., також вшановано пам’ять в’язнів нацистського концтабору «Майданек» на околицях м. Люблін. На завершення візиту відбулася зустріч із представниками Генерального консульства України в Любліні, яке очолює Владислав Каневський.

6 липня 2012 р. за програмою II туру відбувся ознайомчий візит групи працівників ЗМК Волині у м. Брест Республіки Білорусь. Представники мас-медіа провели зустріч із керівництвом ідеологічного відділу Брестського облвиконкому, відвідали Палац водних видів спорту, меморіальний комплекс Брестської фортеці, ознайомилися з роботою редакцій обласних газет «Заря» і «Вечерний Брест». На завершення візиту відбулася зустріч із працівниками Генерального консульства України в Бресті на чолі з Олегом Мисиком.

21-23 вересня 2012 р. – III тур цільової програми «Школа сучасної журналістики», у рамках якого було проведено міжнародну науково-практичну конференцію «Від регіонального добросусідства до міжнародного партнерства», презентації на теми «Волинь: розвиток та інвестиції», «Транскордонна співпраця Волинської області» і «Можливості «Єдиного інвестиційного вікна». Відбулося також знайомство з розбудовою інфраструктури Шацького району. Концерт майстрів художньої самодіяльності викликав значний інтерес у глядачів, а відзначення лауреатів обласного конкурсу на краще висвітлення діяльності органів виконавчої влади та учасників конференції, виступи запрошених та учасників форуму відбулися з користю для всіх учасників. Варто відзначити, що в роботі конференції взяв активну участь голова Національної спілки журналістів України Олег Наливайко, Генеральний консул України в Любліні Владислав Каневський, консул Республіки Польща в Луцьку Кшиштоф Савіцкі, голова облдержадміністрації Борис Клімчук, представник Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Степан Родич, голова облорганізації НСЖУ Михайло Савчак, керівники або представники фактично всіх волинських медіа-продуктів обласного та місцевого рівнів, телевізійники та газетярі з Люблінського воєводства та Брестської області.

Варто відзначити, що під час реалізації програми велике сприяння організаторам було надане з боку керівників провідних засобів масової комунікації Волині, працівників Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку (на той час Генеральний консул – Марек Мартінек), Генерального консульства України в Любліні (Генеральний консул Владислав Каневський), Генерального консульства України в Республіці Білорусь (Генеральний консул Олег Мисик), Волинської обласної державної адміністрації (голова облдержадміністрації Борис Клімчук,заступник голови облдержадміністрації Олександр Курилюк), Волинської обласної ради (голова облради Володимир Войтович), Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки (ректор Ігор Коцан), Шацької районної державної адміністрації (голова райдержадміністрації Володимир Найда), інших установ та організацій.

Перший успіх надихає на нові справи. Тому «Школа сучасної журналістики» повинна розвиватися й надалі, ставши своєрідним «вільним університетом» для журналістів, які прагнуть вдосконалювати свою майстерність, попри приналежність до тих чи інших редакцій різних країн Європи. Тим більше, що програма вже викликала значний інтерес та бажання працювати разом у журналістів із Литви, Німеччини й Азербайджану.

Володимир ДАНИЛЮК, голова правління ГО «Форум українських журналістів», заслужений журналіст України, секретар Волинської обласної організації НСЖУ.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*